18.11.09

Minu kodu leib

Olen nakatunud... ei, mitte seagrippi, vaid leivategemispalavikku. 

Täiesti müstiline, kui nakkav on ise leiva küpsetamine, erinevate täidiste ja lisanditega katsetamine. Nakkusele aitab kaasa omatehtud leiva imeline maitse, küpsetamisel tasapisi tervesse majja imbuv sooja leiva lõhn, täiesti õnnis heaolutunne oma leiba - oma nunnut - veel veidi soojana lahti lõigates ja maitstes. Ja muidugi kannustab iga leivategijat ka publiku - ehk pere ja külaliste - imetlus. Oma kodu leib võlub iga sööja ära. Oma kodu leivas on väga palju oma kodu ja oma inimeste soojust. Oma kodu leib loksub mõne tegemiskorra järel kuidagi täpselt selliseks, nagu ta selles kodus, nendel inimestel olema peab. 

Olen katsetanud väga erinevaid lisandeid. Kahjuks ei taibanud ma seni leibadest pilti teha, eile ikka õnneks tuli pähe parasjagu söödava küüslauguleiva viimane kolmandik pildile püüda. Kui nüüd jälle uueks leivateoks läheb, demonstreerin oma teisi ilusaid leibu ka: näiteks pähklite ja kuivatatud värviliste ananassitükkidega leib jäi niiiiiiiiiiiiiiiii ilus! Ja mu teine lemmik, kuivatatud kirssidega leib, näeb ka väga nunnu välja oma tumepunaste mummudega. 

Siin aga siis leiva põhiretsept ja illustratsiooniks küüslauguleib.

Esimene päev: õhtu

Võta külmkapist juuretis. Sega see 0,5 liitri käesooja veega. Lisa nii palju rukkijahu, et tekiks vedelam, jogurtipaksune kört. Sega see korralikult läbi ja pane kauss sooja kohta ööseks käärima. Eeltainas peaks käärima 12-16 tundi, mida kauem, seda hapum saab leib. 

Teine päev: hommik

12-16 tunni möödudes võta tainas soojast kohast välja. Tainas võiks nüüd välja näha "elus": kergelt mullitada või vahutada, taina pinnale võib olla tekkinud mullitav vedelik. 

Sega taina hulka 2 triiki teelusikatäit soola ja umbes 100 g suhkrut/fariinisuhkrut/mett. Lisa ka paar lusikatäit rukkijahu ja sega korralikult.

Võta tainast järgmiseks leivateoks umbes 4 spl juuretist, ära seda kohe külmkappi pane, vaid las seisab soojas köögis. Õhtul pane juuretis külmkappi, seal säilib see vähemalt 2 nädalat.

Lisa ülejäänud tainasse soovitud lisandid: seemneid, pähkleid, köömneid, marju, rosinaid, praetud liha, sibulat, küüslauku, ürte - mida iganes. 

Lisa nii palju rukkijahu, et tekiks väga raskelt segatav paks tainas. Tainas on piisavalt paks siis, kui pead segamiseks üsna palju jõudu rakendama. Määri leivavorm rohkelt võiga ning tõsta (kallata paksu tainast ei anna) puulusikaga vormi. Silu tainas märja käega siledaks ning pane paberiga kaetud ja rätikusse mähitud vorm sooja kohta 2-4 tunniks kerkima.

Teine päev: pärastlõuna

Kui leib on kerkinud, keera ahi 250 kraadi peale. Pane ahju kausike veega (väldib liigkõva kooriku teket) ning aseta vorm kuuma ahju. Küpseta leiba 15 minuti 250 kraadi juures, seejärel alanda temperatuur u 190 kraadile ja küpseta leib lõpuni - minu ahjus võtab see aega umbes 45-50 minutit. Valmis leib on suhteliselt tume ja kumiseb õõnsalt, kui sellele koputada. Valmis leiba võiks suhteliselt rikkalikult veega patsutada, leiva ettevaatlikult vormist välja kummutada ja rätiku sees jahtuma panna. Parim on leib juba veidi jahtununa.

Sellest kogusest jätkub ühe vormileiva jaoks. 

Osa suhkrust asendan ma kas mee või fariinisuhkruga.

Pildilolevasse leiba on lisatud kõrvitsaseemneid, 6 tükeldatud küüslauguküünt, paar lusikatäit köömneid ja kuivatatud basiilikut - ning just see leib on mu praeguse hetke lemmik: mahe, mahlane, tõeliselt mõnus maitsekooslus!



Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar